-->

Masz do czynienia z niepełnosprawnością? Dowiedz się najważniejszych informacji

Droga do akceptacji niepełnosprawności swojej lub kogoś bliskiego bywa bolesna i długa. Najważniejsze jest jednak, żeby nie zostać samemu, by wiedzieć, do kogo się zwrócić.

Kiedy gubisz się w gąszczu przepisów albo masz poczucie, że dzieje Ci się krzywda, znajdź w swoim województwie Sejmik Osób Niepełnosprawnych, a jeśli go nie ma – Biuro Porad Obywatelskich. Zobacz też, czym zajmuje się pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych.

Przeczytaj także o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności oraz o przysługujących ulgach i uprawnieniach. Zobacz też poradnik, jak zdobyć sprzęt ortopedyczny. Jeśli zaś szukasz pracy, warto poczytać, od czego zacząć i poszukać ofert pracy.

Jeśli doszło do wypadku i uszkodzenia rdzenia kręgowego, przeczytaj, co robić w takiej sytuacji. Jeśli musisz kupić wózek, upewnij się, jaki jest dla Ciebie najlepszy. W przypadku amputacji przeczytaj, jak zaopatrzyć się w protezę i czy sztuczna kończyna musi być droga.

 

Jeśli Twoje dziecko urodziło się niepełnosprawne, skontaktuj się z nami i zapytaj o organizacje, które skupiają rodziców i dzieci z podobnymi problemami. A kiedy zaczniesz myśleć o jego edukacji, porozmawiaj z wojewódzkim koordynatorem ds. kształcenia integracyjnego, przeczytaj też, jaką szkołę wybrać i jakie mogą z tym być problemy.

Udar, wylew, stwardnienie rozsiane, choroby Alzheimera i Parkinsona – lista schorzeń, które mogą skazać bliską osobę na wielotygodniowe, a nawet wieloletnie przebywanie w łóżku jest długa. Przeczytaj, jak opiekować się osobą leżącą w domu lub jak zapewnić długoterminową pomoc poza miejscem dotychczasowego pobytu.

Nie zapominaj o Towarzystwie Walki z Kalectwem i Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Pamiętaj o centrach wolontariatu. Pracują tam ludzie, którzy nie pozwolą, żebyś czuł się opuszczony i osamotniony.

Jeśli nigdy nie spotkałeś osoby niepełnosprawnej, przeczytaj historie życia. Zobaczysz, że osoby z niepełnosprawnością, jak wszyscy, chcą prowadzić niezależne życie. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebują wsparcia.

Pamiętaj: niepełnosprawność nie wyklucza!

KONTAKT

Napisz lub zadzwoń

AKTY PRAWNE

Poznaj swoje prawa

Copyright © 2013 - Specjal-Pracadlaniepelnosprawnych.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone